KAM na výlet s: s Kudrnou

S námi víte KAM
Zpět

KAM na výlet s: s Kudrnou

Vilda Dvořák

Že je Kudrna jméno opěvovaného brněnského kolomazníka, který si to hasí s trakařem okolo Brna, asi víte. Jistě také víte, že se jedná o stejnojmennou cestovní kancelář trefně označovanou jako klub cestovatelů a romantiků. Dost důvodů k tomu, požádat jejího majitele Vildu Dvořáka o tip na výlet. Tady je.

Su Brňák. Vod malička též romantik, tramp, recesista a organizátor objevných výprav. Současný zájem o dějinné souvislosti a chápání jevů současných i budoucích jako věrného odrazu jevů minulých mě tedy logicky dovedl i do začátku našeho letopočtu, ke keltskému období v tom našem Česku, a k ucítění té "kapky" keltské krve ve svých žilách. V posledních letech tedy pravidelně každé jaro v období letního slunovratu podnikám i s přáteli či nadšenými zájemci jakousi polorituální pouť po jasných keltských stopách v oblasti severně od Brna. A právě tuto bych vám chtěl dát jako tip na parádní výlet. Vyrazíme již brzy ráno do blízkosti známého ruprechtského větřáku, kde leží v hlubokých lesích hradiště Černov s výraznými valy a energií vyhledávanou i předními jogíny. Další zastávkou je archeologicky světoznámé keltské opidum Staré Hradisko nedaleko plumlovského zámku. I teď jsou tu patrné stopy po dávných palisádách a rodinných hospodářských dvorcích. Poslední zastávkou bývá keltská svatyně nedaleko vesničky Ludéřov. Toto kultovní místo má pravidelný čtvercový tvar i stopy po obětní studni v polovině severní strany. Na tomto okruhu je i proslavená jeskyně Byčí skála a mohyla Žuráň, ale to bude až příští tip.

Děkuji za rozhovor a dodávám: Když budete chtít udělat radost svým blízkým, třeba pod stromečkem, podívejte se do pestré a nejen cestovatelské kudrnovic nabídky na www.kudrna.cz. Tolik radosti jako tady aby dneska pohledal.
Luděk Sládek

KAM po Česku červen 2015
cs
KAM na výlet Praha 2014
cs
Pražský přehled kulturních pořadů 06/2015
cs
Travel EYE March - June 2015
en de
Open Czechia Marzec - Czerwiec 2015
pl sk
KAM po Česku