Záhad je nekonečné množství  Přidat aktualitu

18.11.2020 | 19:10
Spisovatel, záhadalog a reportér Jaroslav V. Mareš

Spisovatel, reportér, badatel a v neposlední řadě také záhadolog Jaroslav V. Mareš (1977) se již několik let snaží přijít na kloub mnoha doposud nevyřešeným tajemstvím nejen ze současnosti, ale především z české historie. Ve své knižní novince Štěchovický poklad – konec legend se čtenářům rozhodl poodhalit mnoho stop vedoucích k tomuto až myticky vykreslenému případu.

Co Vás přivedlo k záhadám?
To bylo v roce 2014 v redakci zpravodajství TV Prima, kdy padlo rozhodnutí zavést v hlavních zprávách několik rubrik. Jedna z nich byla Záhady a šéfredaktorka si asi všimla, že mě zajímá historie a neobjasněné příběhy. Tak jsem dostal tuto rubriku já. Přestože se rubriky ve vysílání pořadu neudržely dlouho, začal jsem o záhadách natáčet i pro publicistický pořad Očima Josefa Klímy. Tak jsem se stal členem jeho reportérského týmu.

Měl jste rád jako dítě záhady?
Ano, a nejvíc mě fascinoval právě Štěchovický poklad, protože jsem nedaleko Štěchovic strávil podstatnou část dětství. V devadesátých letech jsem tak hltal reportáže právě Josefa Klímy o hledání pokladu. Tehdy mě samozřejmě vůbec nenapadlo, že se jednou stanu členem jeho týmu a že po něm téma Štěchovic dokonce převezmu.

Jaké období českých dějin je podle Vás na záhady nejplodnější?
To asi neumím posoudit. Záhada je pro mě všechno, co víme, že nějak bylo a my nevíme jak. Samozřejmě velmi plodné jsou doby, po kterých se informace likvidovaly, anebo se v nich všechno tajilo, takže jednoznačně nacistická a bolševická diktatura.

Dějí se záhady i dnes, anebo je to dominanta pouze minulosti?
Určitě ano, vemte si například zastřelení kmotra Mrázka a náhodné vypnutí kamer na objektu tajné služby v sousedství. Pořád tak bude o čem bádat. Začínám si dokonce myslet, že záhad je nekonečné množství.

Často jste označován za záhadologa. Lákají Vás i paranormálním jevy?
Pokusil jsem se na začátku věnovat i jim, ale velmi rychle jsem zjistil, že se mi tyhle věci důsledně vyhýbají. Došlo to až tak daleko, že jsem se na jedné akci stal skoro nevítaným hostem. Když jsem přecházel mezi jednotlivými „vyšetřovateli paranormální aktivity,“ podivné věci, které jsem zdálky z jejich přístrojů skutečně slyšel, po mém přiblížení okamžitě utichaly. Nebyl to vtípek ze strany vyšetřujících. Skutečně ze mě byli nešťastní. Raději jsme to natáčení zkrátili, aby tam nebyli celou noc zbytečně…

Nebojíte se, když jste na stopě právě paranormálnímu jevu?
Nebojím, jsem zvědavý, co se mi přihodí. Došlo to jednou tak daleko, že mě před přenocováním v pekelné kapli na hradě Houska přesvědčovali citliví účastníci sousední akce, ať si to ještě rozmyslím. Zatímco oni se na místě téměř hroutili, mě tam bylo dobře…

te nějakou speciální výbavu coby záhadolog?
Nevím, jestli je to speciální, ale určitě to je mobil s fotoaparátem na přefocování spisů v archivech. A potom kamera na zpovídání svědků. No a doma pracovna se střižnou a také vysílací studio odkud streamuji. Je toho vlastně docela hodně.

Jste momentálně více reportérem, nebo badatelem a záhadologem?
Zpočátku jsem byl reportérem, postupem času bádajícím reportérem a teď podle případu. Když dělám na svých případech, tak vším dohromady. Pokud se se mnou rozhodne někdo na nějakém případu spolupracovat nebo prezentovat mým prostřednictvím výsledky svého výzkumu, velmi rád se k čisté reportéřině vrátím.

Je nějaká záhada, která Vám nedá spát, a rád byste ji vyřešil?
Úplně všechny, na kterých jsem pracoval. Žádná z nich není tak úplně odložená a ke každé se okamžitě vrátím, jakmile se objeví něco nového. Platí to i o Štěchovicích. Knihu jsem dopsal, ale mezitím se objevily hned dvě nové možnosti, kudy v pátrání pokračovat. S velkou dávkou štěstí by se mi mohlo podařit zjistit, kdo přesněji stál za tím obrovským mediálním humbukem okolo pokladu v 90. letech. A s ještě větším štěstím i kterým směrem od Štěchovic se nacházelo to, co se nacisté snažili za každou cenu utajit a kvůli čemu celá legenda o pokladu vznikla.

Tereza Blažková

foto © archiv Jaroslava V. Mareše


Knižní novinka o záhadami opředeném Štěchovickém pokladu