V pražské botanické zahradě kvete atraktivní bílá sloní palma  Přidat aktualitu

13.01.2021 | 15:34
Kerriodoxa elegans (3)

Ve skleníku Fata Morgana rozkvetl poklad - vzácná Kerriodoxa elegans. Pro její vzrůst a zbarvení se jí říká bílá sloní palma.

V přírodě tato palma roste jen na dvou místech v Thajsku. Pražský botanický skleník zdobí od jeho založení v roce 2004, dnes je této unikátní rostlině asi 20 let. Ve skleníku je spolu s ní více než 40 druhů palem, sbírka tak patří k největším v Evropě.
Až to bude možné, určitě se zajděte na palmy podívat!

Pro vědce je druh palmy poměrně nový, popsán byl teprve v roce 1983. Objevena však byla již 11. března 1929.

„Palma vyniká výraznými, málo dělenými, téměř okrouhlými dlanitými listy o průměru až 2 m s nápadně bílou spodní stranou. Téměř netvoří kmen. Listy mají zajímavou vlastnost, která nebývá u palem častá. Nejprve se čepel plně rozevře v blízkosti středu rostliny a až poté se začíná prodlužovat řapík a vyzdvihovat velký list vzhůru. Je to adaptace na růst v hustém podrostu, kde si tak rostlina udělá lépe prostor kolem sebe. Květenství je přízemní, bělavé s jemným růžovým až hnědým nádechem s množstvím květů a výraznými listeny hnědé barvy. Kerriodoxa je dvoudomá, naše rostlina je samičí." říká Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady Praha.

Foto © Botanická zahrada Praha


Obrázek č.0 Obrázek č.0 Obrázek č.0 Obrázek č.0