V Praze 27. 1. 2016
Hravá, rozverná i zábavná. Taková je opice. Číňané tvrdí, že nový rok přinese nové pořádky a spravedlnost, a že opice je mistr v umění přežít za každých okolností. Zajímá vás, jaký bude nový čínský rok? Přijďte ho oslavit s námi do kulturního centra Ethnomir.
Čeká vás zajímavý program. Starou čínskou medicínu vám představí Alena Knapová. Metody, do kterých vás zasvětí, pocházející až z období Válčících států a dynastií Qin (Čchin) a Han (Chan) tj. 5. stol. před n.l. – 3 stol. před n.l.). V této škole, známé také jako Image Medicine, terapeut používá takzvané „obrazy mysli“ a pomocí svých schopností vidí, co je v těle třeba dát do pořádku a uvádí orgány a celý organismus do harmonie. Medicína pomocí obrazů mysli je překvapivě účinná zejména u dlouhotrvajících potíží, často nejasného původu.
5 tradičních metod čínské medicíny
Fascinuje vás účinnost čínských léčebných metod? Pět dovedností tradiční čínské medicíny vám přiblíží MUDr. Dagmar Komárková. Poslechněte si povídání o pěti dovednostech tradiční čínské medicíny, o harmonii bez chemie, v podání vedoucí lékařky kliniky TČM Inspirita.
"Západní medicína vidí člověka rozděleného na mnoho částí – máme kožní lékařství, oční lékařství, plicní lékařství… Předností čínské medicíny je její celostní přístup k člověku – vnímá souvislosti uvnitř organismu i jeho vazbu na okolní prostředí. Čínská medicína dále neřeší pouze projevy nemoci, ale její příčinu a tu se snaží odstranit; problémy se pak nevracejí. A pak je to samozřejmě přírodní přístup – čínská medicína uzdravuje pacienta přirozeně bez použití chemických preparátů, které mají většinou řadu vedlejších účinků," vysvětluje Komárková přednosti čínské medicíny.
Jing a jang
Pokud se člověk chce cítit dobře a být zdravý je třeba zachovávat rovnováhu těchto principů. Na miniworkshopu Petra Kochlíka se účastníci dozví, co jim může přinést cvičení qigong (čchi-kung), umění práce s energií, tělem a myslí. Cvičení staré více než sedm 7000 let uvede vaše tělo do rovnováhy pomocí jednoduchého cviku Sjednocení s Nebem a Zemí. Podle čínského mudrce Lao zi (Lao-ć), stojí člověk mezi Zemí a Nebesy. Země je svou povahou yin (jin), Nebesa yang (jang).
Nápoj s tajemstvím
Čaj jako obřad, který v sobě snoubí mnoho zajímavých informací nejen o našich předcích, kultuře, zvycích, etice i gastronomii. Pití čaje je v Číně tradice dodržovaná tisíce let. Poznejte s Čajomírem kulturu čínských zvyklostí.
Zpívající mísy
Skvělý hudební zážitek a příležitost k meditaci budete mít během koncertu a workshopu hudebníka Richarda Langa. Český „miskař“, který se zabývá také masážemi a dalšími metodami relaxace a harmonizace těla a ducha, vám předvede hru na tibetské mísy, o kterých se říká, že mají léčivé vibrace. U tibetských mís se setkáváme s alikvotními tóny. Tyto hudební nástroje pocházejí z oblasti Nepálu a jsou vyrobeny ze slitiny sedmi kovů, z nichž každý symbolizuje kov jedné hvězdy či planety: zlato – Slunce, stříbro – Měsíc, rtuť – Merkur, měď – Venuše, železo – Mars, cín – Jupiter a olovo – Saturn. Každý kov vytváří určitý zvuk a dohromady vytvářejí výjimečný, alikvotně bohatý zvuk zpívajících mís.
A co čeká na vaše ratolesti? Mohou se zúčastnit workshopů, na kterých si vyrobí:
Čínskou lucernu z papíru – zdobená zlatými stužkami a čínskými uzly
Čínského draka – novoroční čínská ozdoba z krepového papíru a filcu
Čínský uzel štěstí – zkouška manuální zručnosti z použitím různobarevných provázku
Tematický dětský program od 11:00 do 16:00 je zdarma.
Veškerý program a přehled o současných a plánovaných akcích naleznete na webových stránkách Centra Ethnomir: www.ethnomir.cz
Oxana Kapinos
pr- manager
centrum kultury Ethnomir
oxana.kapinos@ethnomir.cz
+420 606 095 410
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.