Působivé barokní průčelí, které je jednou z výrazných dominant Prahy, zná každý. Tušíte ale, jak vypadala Loreta předtím, než Filip Hyacinth kníže z Lobkowicz zadal Kryštofu Dientzenhoferovi, aby tuto výraznou architektonickou kulisu vytvořil?
Dnešní návštěvníci většinou ani nevnímají, že průčelí nevzniklo současně s celým areálem Lorety, ale až téměř 100 let po jeho založení. A právě na zajímavou stavební historii loretánského průčelí bude zaměřena letošní hlavní sezonní výstava.
Ve spolupráci s předními odborníky na barokní architekturu i s památkáři bude prezentován „příběh průčelí“ v průběhu 17. a 18. století. Pozornost bude zaměřena také na sochařskou výzdobu průčelí, která je od počátku velmi problematická. Díky použití nekvalitního pískovce byla řada soch velmi záhy poškozena. Jejich špatný stav zapříčinila také poloha Lorety poblíž městských hradeb, kdy byl prostor Loretánského náměstí často ohrožen střelbou nepřátelských vojsk při obléhání Prahy. V rámci výstavního projektu bude veřejnosti představen soubor originálních torz soch andílků z loretánské balustrády. Vystavena bude řada dobových vedut Loretánského náměstí, návrhové kresby sochařské výzdoby i rukopisy slavných architektů. Tři nové architektonické modely zachytí areál Lorety v klíčových letech 1664, 1699 a 1720 – uvidíte na nich, jak se místo postupně proměňovalo ještě před tím, než do jeho osudu zasáhli otec a syn Dientzenhoferové. Pro zrakově postižené návštěvníky připravujeme haptický model současné podoby Lorety, který jistě ocení také nejmenší návštěvníci.
Výstava bude pro veřejnost otevřena od 15. června.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.