Naším výchozím bodem bude malebné městečko na úpatí Orlických hor. Ať už přijedete autem, autobusem, vlakem, nebo přijdete pěšky, neměli byste minout centrum města, které je městskou památkovou zónou. Historické domy připomínají bohatou minulost tohoto významného městečka. A že vskutku významné bylo… Pokud si totiž myslíte, že Jablonné odvozujeme od jabloně, tak to tak úplně asi pravda nebude, i když… Možná si totiž vybavíte, že jste už kromě Jablonného nad Orlicí slyšeli třeba Jablonné v Podještědí nebo České Jablonné. Cože tato městečka spojuje? Všechna v minulosti ležela na našich zemských hranicích. Název Jablonné je některými jazykovědci odvozován od slova gablona, což znamenalo celnice. V dávných dobách se poplatky nazývaly gabela. Ale ony ani jabloně nejsou tak úplně mimo. Mohly mít význam jako stromy hraničních cest.
Skutečnost ale je, že Jablonné nad Orlicí má možná tisíciletou historii, určitě ale více než 700letou. První zmínka o městě je z roku 1304. Ostatně ani příběh městského znaku – černý medvěd držící opatskou berlu – nepostrádá jisté kouzlo. V dobách, kdy ještě město patřilo ke zbraslavskému klášteru, platilo každý podzim daně v naturáliích. Jako důkaz, že přijeli ti správní výběrčí, jezdil s poselstvem mnich s berlou. Vůz výběrčích jedoucí zdejšími hlubokými lesy a naložený naturáliemi jednou přilákal medvěda. Ten vylezl na vůz. Všichni před ním prchli. Koně se splašili. A nebohý medvěd, aby se na voze udržel, se musel držet berly. Splašení koně vletěli do města, kde je místní zastavili. Medvěd pak utekl. Na památku této pověsti vrchnost dovolila městu mít ve svém znaku černého medvěda, který se drží berly.
Splašené koně na dnešním Náměstí 5. května už nenajdete, ani medvěda, zato lemují tuto čtvercovou památkovou zónu pozdně barokní domy, dva roubené s charakteristickými lomenicemi a barokní sloup se sochou Panny Marie z roku 1748. Její pozlacená plastika v životní velikosti (170 cm) shlíží na okolní dění z výšky pěti metrů. Za mírnou zacházku do kopce nad hlavní náměstí stojí i barokní kostel sv. Bartoloměje z roku 1680. Do dnešní podoby byl přestavěn v roce 1725.
Z náměstí se vydáme po červené značce po Jiráskově cestě směrem do Orliček. Za Panskou skálou se rozloučíme s asfaltovou silnicí a odbočíme doleva a ve stínu lesa budeme pokračovat vzhůru. Při cestě kromě zajímavých staveb lidové architektury stojí za pozornost orličský kostel sv. Jana Nepomuckého. Jeho základní kámen položili v roce 1775 a za tři roky byl kostel vysvěcen.
Od stoupání si neodpočineme ani v příští půl hodině. Tolik nám totiž svižnou chůzí zabere vystoupat asi 2 km do sedla Hvězda mezi Prostředním a Suchým vrchem. Tam se napojíme na Hřebenovku a už ji až k Zemské bráně neopustíme.
Byla by škoda vyjít na Suchý vrch, dojít až ke Kramářově chatě a neobčerstvit se tady. Kdo s sebou nese řízek mezi dvěma plátky chleba, tak si dá ten. Kdo to podcenil, nebo si plánoval občerstvit se v nějaké restauraci po cestě, tak by si neměl nechat ujít zdejší vyhlášené borůvkové knedlíky. Teď na podzim je právě jejich sezóna, tak byste mohli mít štěstí. Kdoví, jestli je také nabídli dr. Karlu Kramářovi při slavnostním otevření chaty v roce 1928. Asi ani prezident Edvard Beneš je nedostal. Pro ně měli asi něco onačejšího. Kdo ale spálil stovky kalorií výšlapem z Jablonného, tak si je zaslouží. Posilněni a plni sil si ještě vyběhneme po 128 schodech na ochoz „hříbka“. Jako přerostlý hřib totiž vypadá rozhledna Suchý vrch, která zde vyrostla v roce 1932. Výstup to není náročný a nabídne nám dosud nevídané pohledy na masiv Králického Sněžníku, na Hrubý a Nízký Jeseník, Lanškrounsko a Orlickoústecko, na Orlické hory a možná i Krkonoše.
Od dalšího našeho cíle – dělostřelecké tvrze Bouda – nás dělí 2,5 kilometru. Přes vrch Bradlo se smrkovými lesy dostaneme až před jeho vstupní objekt. Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí v České republice, byla součástí pevnostního systému budovaného v letech 1935–38 a dnes se jedná o největší muzeum československého opevnění. Jestli chceme jít dovnitř, tak bychom si měli udělat jasno v tom, jakou prohlídku zvolíme. Základní ochutnávkou genial loci tvrze je miniprohlídka na 40 minut. Asi nejlepší volbou je kompletní prohlídka na 85 minut. Fajnšmekři pak mohou zvolit i velký okruh, nadstandardní nebo železniční prohlídku. O nich je třeba se ale předem informovat na webu muzea, protože nejsou každý den. Každopádně, pokud trpíte klaustrofobií, tak návštěva Boudy pro vás asi nebude tím pravým. A rozhodně si s sebou vezměte něco teplého. V podzemí se totiž teploty celoročně pohybují v rozmezí od 4,5° C do cca 12° C.
Zážitek to je vskutku nevídaný. Až 57 metrů pod povrchem uvidíte, v jakých podmínkách vojáci žili a byli připraveni bránit naši vlast. Bohužel (nebo možná bohudík) Bouda byla plně stavebně dokončena v roce 1938 ještě před postoupením našeho pohraničí Německu. Armáda poslechla rozkazy politických představitelů Československa a vzdala se bez boje. Bouda pak Němcům posloužila jako testovací objekt k postřelovacím a trhacím zkouškám německých zbraní.
Po naučné stezce Betonová hranice, po červené turistické značce, přes 843 metrů vysoký Vysoký kámen dojdeme po 6 kilometrech do Mladkova. Městys leží na břehu tiché Orlice a v blízkosti vodní nádrže Pastviny. Právě pro svou znamenitou polohu, romantické prameny a velmi příznivé podnebí je Mladkov nazývám Českým Meranem. Mezi radioaktivní prameny patří Šalamoun a Karolína, naopak blízký Pramen knížete Rostislava radioaktivní účinky nemá.
Odpočinout si můžeme před kostelem svatého Jana Křtitele z poloviny 18. století. Bohužel posedět a rozjímat nám pravděpodobně zabrání zamčené dveře. Alespoň si o historii tohoto barokního kostela můžeme přečíst z listu umístěného na nástěnce. Zjistíme, že bychom se mohli těšit pohledu na oltářní obraz Křest Pána Ježíše v řece Jordánu z pera pražského malíře Františka Kratzmanna. Lze pochopit uzamčené dveře ze strachu z krádeží cenné kostelní výzdoby. Je ale škoda, že běžný turista či poutník nemá šanci ani nahlédnout do jistě zajímavého interiéru. Tak alespoň se v poledním čase můžeme zaposlouchat do hlasu zvonů. Ty dva současné pocházejí z roku 1980. Původní byly v roce 1916 a 17 zrekvírovány pro válečné potřeby. Nahradily je v roce 1932 zvony nové, ale ani ony nepřežily fašistické běsnění.
Z Mladkova, stále po Hřebenovce, zamíříme k severu. Přes Petrovičky dojdeme až na rozcestí Adam pojmenovaném podle nedalekého vrchu, na jehož svazích stojí stejnojmenná dělostřelecká tvrz. Za rozcestím dále k severu je už Polsko, proto my pozvolna odbočíme doleva k západu a dojdeme do Českých Petrovic. Z Mladkova to sem je přes 5 kilometrů.
Z Českých Petrovic to jsou skoro 3 km na samotu Čihák. Do Polska je odtud co by kamenem dohodil. Původně ke konci 17. století zde domov našli kameníci pracující ve zdejších pískovcových lomech. Také to bylo místo, kudy kupci přecházeli z jedné země do druhé. A nejenom kupci, samozřejmě i pašeráci. No a nechtěli platit clo, že ano. Tak tu na ně financové číhali. A odtud nese osada Čihák svůj název. Dnes tu už tak maximálně číhá místní hostinský z turistické chaty Na Čiháku, aby procházejícím hostům nabídl své služby. Možná je to ten jediný trvale žijící obyvatel Čiháku, jak uvádějí statistiky. Nedaleko odtud na naučné stezce najdete přes Divokou Orlici i Pašeráckou lávku a u ní je skála s menší jeskyňkou, kde pobýval loupežník Ledříček.
Do cíle naší cesty to není daleko. Po kilometrech a kilometrech, kdy Divoká Orlice tvoří hranici mezi Českem a Polskem, se zde kousek za soutokem s Červeným potokem začne stáčet k západu a její údolí tak tvoří pomyslnou bránu do země České – Zemskou bránu. První, co nás upoutá, je historický kamenný most přes řeku. Byl postaven v letech 1900–1903. Po stu letech, kdy odolával tisícům kol, které po něm přejely a pod tlakem přírodních činitelů, zejména řady povodní, byl nedávno (2004–2005) kompletně opraven.
Údolí Divoké Orlice – Zemská brána – je přírodní rezervací. Tuto ochranu si vysloužilo zejména balvanité řečiště. Jeho okolí lemují zajímavé skalní útvary. Pozoruhodná je i zdejší květena. Roste zde například kamzičník rakouský nebo oměj pestrý. A ani zvířena nezaostává. V Divoké Orlici můžete zahlédnout po vodním dně poskakující rybku vranku obecnou. Do chladných vod se neohroženě za svou potravou potápí skorec vodní. V okolních smrkových lesích s jedlí a bukem hnízdí další elegán z ptačí říše – čáp černý.
Česká kotlina je obklopena pásmem pohraničních hor. Na severu se můžete vydat po tzv. Hřebenovce. Ta zavede kroky turistů za krásami pohraničí libereckého, královéhradeckého, pardubického i olomouckého kraje. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století, obnovena za finanční pomoci Evropské Unie v roce 2019.
Turistické proznačení hřebenové trasy i vybudování turistické infrastruktury je součást projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část, přičemž celkový rozpočet projektu s registračním číslem CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001254 je přes 3,5 milionu €, tedy zhruba 90 milionů korun. Projekt je spolufinancován z EFRR prostřednictvím Operačního programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko.
Zveme vás do městského muzea v Ústí nad Orlicí na zajímavé výstavy. Navštívit je můžete v lednu...
Muzeum v přírodě Vysočina naleznete na jihu Pardubického kraje, nedaleko hranic s Krajem Vysočina. Skládá se ze dvou částí, jedna...
Vážení čtenáři, vynechat letos v zimě Pardubický kraj by byla velká chyba, ať už bude počasí jakékoliv. Každoročně vás zvu jako...
Renesance je ve východních Čechách už 500 let jako doma a mnohé její klenoty nás provázejí až do dnešních...
Andělské adventní neděle v Litomyšli 27. 11. - 17. 12. 2022 Na zámecké návrší v Litomyšli se vrátili...
Jejich historie a tradice sahá až do 18. století, a i dnes jsou součástí nejedné domácnosti v Ústí nad...
Vánoční atmosféru si v Pardubicích můžete užít na několika místech. Všechny ulice města jsou vánočně ozdobené...
Že jsou Pardubice městem perníku, ví každé malé dítě. Navštivte město nejen kvůli této voňavé sladké dobrůtce...
Přijali jsme pozvání na návštěvu pěti měst a několika památek v turistické oblasti Českomoravského pomezí. Samotný...
Informační centrum Litomyšl Vítěz ankety v Pardubickém kraji Informační centrum v Litomyšli bylo otevřeno v červnu 1993...
Město Ústí nad Orlicí je oblíbeným turistickým cílem regionu Orlicko‑Třebovsko. Své si zde najdou milovníci cyklistiky,...
Držte se, tohle je Visutej most A dokonce nejdelší visutej most na světě. 721 metrů dlouhej Sky Bridge najdete na Dolní Moravě. A zdaleka to není...
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi již 50 let fascinuje malé i velké návštěvníky loutkami z celého světa...
Máte‑li rádi záhady a detektivky, určitě najdete to pravé v Ústí nad Orlicí. Prázdninový program...
► Zámecká expozice ► Městské muzeum ► Muzeum a světnička Járy Cimrmana ► Muzeum řemesel ► Tvrz Orlice ► Strašidelná...
Přírodní okruh naučné stezky nabízí příjemnou procházku se spoustou informací o přírodninách Vysokého...
Přírodní zajímavosti: • Arboretum se nachází v zámeckém parku, který byl vybudován v období panství...
V Žamberku můžete navštívit Masarykovo náměstí * městské muzeum * židovský hřbitov * domek Prokopa Diviše * Muzeum...
► Výstava Junák - Český skaut ► Městské muzeum se skřítkem Sirkáčkem ► Noční strašidelné prohlídky ►...
OCHUTNÁVKA pondělí | 30. 5. 2022 MOTHER’S ANGELS | ANETA LANGEROVÁ S KAPELOU úterý 31. 5. 2022 ONDŘEJ FENCL A HROMOSVOD | LUCIE...
Více než 30 let systematické péče o památky v historickém jádru města přivedlo Letohrad podruhé k titulu Historické...
Máte vy a vaše děti rádi přírodu a historii? Pak doporučujeme návštěvu Země Keltů, která se nachází v Železných...
Přívětivě zvlněná krajina kolem města Ústí nad Orlicí a řeky Tichá Orlice je jako stvořená pro pohodové výlety na...
VAŠE DOVOLENÁ V SEDLE HRAJTE s námi ve velké letní soutěži a ZÍSKEJTE značková jízdní kola, zážitkové...
První letošní cyklování v malebné krajině, kde se není třeba obávat návalu turistů, vám nabízí...
Probouzející se příroda zve nejen k procházkám a výletům, ale také k rozjímání, urovnání si...
Zimních aktivit a relaxačního odpočinku naleznete v regionu opravdu mnoho. Vydejte se do Pardubického kraje, který vám nabídne jednu...
Milí čtenáři, turisté a milovníci výletů. Pardubický kraj je opravdovým rájem pro všechny fanoušky aktivní...
Nejen na horách můžete vklouznout do sněhové běžecké stopy a nechat se unášet zasněženou krajinou. U nás je tato aktivita navíc...
Návrší Oheb nad Sečskou přehradou je zmiňováno již roku 1315. Označovalo náčepní loket řeky Chrudimky, do 19. století Ohebky,...
Horský resort Dolní Morava Nejrozšířenější nabídka je pro vás nachystána v Horském resortu Dolní Morava....
Adventní čas začíná v Ústí nad Orlicí 28. listopadu rozsvěcením vánočního stromu, žehnáním věnců,...
Informační centrum Litomyšl Vítěz ankety v Pardubickém kraji Informační centrum v Litomyšli bylo otevřeno v červnu 1993...
Zveme vás do Ústí nad Orlicí na tradiční regionální a republikové akce. Po jednadvacáté proběhne městská...
Šlápněte do pedálů a soutěžte o pět jízdních kol, pět pobytů ve východních Čechách a další...
Těšíme se na vaši návštěvu a zveme vás k objevování krásných zákoutí města Ústí...
Jiří Pavlica Hradišťan Pátek 16. července od 19.00 v Podlažicích SOBOTNÍ DOBOVÉ KLÁNÍ 17. července od 10.00 hodin...
Turistické informační centrum Žamberk Srdečně vás zveme do nových prostor informačního centra na Masarykově náměstí....
► Zámecká expozice ► Městské muzeum ► Muzeum a světnička Járy Cimrmana ► ...
V Orlickejch horách je tak hezky, že se vám nebude chtít odjet. Tak nespěchejte ani tady, ani odtud. A zdaleka to není jedinej důvod, proč letos...
Léto se k nám letos blíží pomalu, což dává cyklistům více času kochat se probouzející se přírodou....
Vyhrajte jízdní kola a pobyty na východě Čech! Soutěž probíhá od 01. 06. do 30.09.2021 www.cyklopecky.info
Rekreační areál Brand okolo rybníku Rosnička ve Svitavách nabízí hustou síť cyklostezek, fitness stezek, naučných tras s...
Skanzen v srdci přírody plnej kouzelnejch roubenejch chalup. Zuhle pohádku stojí zato zažít. A zdaleka to není jedinej důvod, proč letos...
Regionální muzeum Navštivte jedno z nejstarších muzeí v Čechách. Počátky muzea sahají již do roku 1871 a jsou...
Městský okruh naučné stezky nabízí příjemnou procházku se spoustou informací o Vysokém Mýtě. Vede prstencem městských...
Do městského muzea v Ústí nad Orlicí se stále nesmí, ale zveme vás do jeho zahrady obklopující secesní Hernychovu...
Máte rádi zimní sporty, procházky v přírodě nebo objevování nových zajímavých míst v České...
Zvláště v letošním roce bychom rádi pozvali návštěvníky k nám do Chrasti, kterou nazýváme Perlou...
Milí přátelé, návštěvníci! Rád bych vás, kteří jste u nás ještě nebyli, pozval k nám do...
Zveme vás do Ústí nad Orlicí, kde můžete objevit bezpečné místo pro klidný jednodenní výlet nebo odpočinkový...
Vážení čtenáři, v novém roce, kterým vstupujeme do třetí dekády 21. stolení, vám přeji kromě štěstí...
Není to klišé, ve Svitavách si přijde na své opravdu každý. Máme co nabídnout milovníkům architektury i kultury,...
Adventní koncerty. Vánoční trhy a besídky. Tradiční rozsvícení vánočního stromu. Výstavy betlémů....
Dřevěná roubená stavba pochází z roku 1752. Společně se zvonicí a márnicí tvoří památkově chráněný...
Milí návštěvníci hradů a zámků, chcete si užít pohádkové chvíle na některém z historických...
Tradiční pokrmy a nápoje z jablek, medové dobroty. Dixieland, staropražské písničky, cimbálová muzika. Divadlo pro děti,...
Podzim je neodmyslitelně spojen s tahem ptáků do teplejších krajin. Ještě než nadobro odletí, šikují se do velkých hejn na...
Kostel svatého Vavřince Jedna z hlavních dominant Vysokého Mýta láká k návštěvě. Kostel byl vybudován na tomto...
Máš rád pohádky? Tak hurá do východních Čech! Chceš vidět krásné princezny a statečné prince?...
Novou detektivní prázdninovou hru Zloděj skrývá tvář připravilo pro děti i dospělé Městské muzeum v Ústí nad...
Město Žamberk má návštěvníkům přicházejícím za historií, osobnostmi, aktivním odpočinkem i kulturou co...
Nejen největší rukopisná kniha na světě, krásný barokní zámek a dlouhé lipové aleje. Také řada...
Tak se jmenuje nová detektivní prázdninová hra, kterou připravilo pro děti i dospělé Městské muzeum v Ústí nad...
Jevíčko najdete v nejvýchodnějším cípu Pardubického kraje na hranicích krajů Jihomoravského a Olomouckého. Město je...
Projekt Česko-polská Hřebenovka – východní část je zaměřený na obnovu historické hřebenové trasy v česko-polském...
Do muzea loutek se vrací oblíbené lumino Do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi se vrací oblíbené luminiscenční...
Do Ústí nad Orlicí se pohodlně dopravíte vlakem z jakéhokoli směru. Leží přímo na hlavní trati z Prahy do Brna nebo...
Při průzkumu míst stavby dálnice D35 narazili archeologové na velmi zvláštní objev. Byla to dřevěná studna. Po prvotním...
Žamberk je malebné městečko v podhůří Orlických hor, kde najdete historické památky, místa pro aktivní odpočinek, ale i spoustu...
„Malý rodinný okruh Chrudimskem“ v Pardubickém kraji délka: 21,6 km | náročnost: Místo, kde dostanete...
Vážení cyklofanoušci, Cyklopecky Východních Čech 2020 jsou opět tu! Šlápněte do pedálů a vyhrajte elektrokolo...
Jarní příroda láká k výletům na kole. Ideální je, když může vyrazit celá rodina, a to včetně malých dětí,...
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi již téměř 50 let fascinuje malé i velké návštěvníky svými loutkami, které...
Vážení čtenáři, Pardubický kraj je na jedné straně ideálním místem pro klidné výlety za památkami...
Vážení čtenáři, v novém roce s magickým číslem 2020 vám přeji kromě štěstí a osobní pohody hlavně...
Pardubický kraj díky své rozmanitosti a dobré dopravní dostupnosti každoročně hostí statisíce návštěvníků...
Na advent a začátek roku 2020 znovuotevíráme expozici ústeckých papírových betlémů. Expozici připravili členové...
V Ústí nad Orlicí proběhne velkolepý tříkrálový průvod. Spolek Honorata ve spolupráci s dalšími institucemi města...
Adventní čas začíná v Ústí nad Orlicí 1. prosince rozsvěcením vánočního stromu. Součástí je...
Brand Lesní rekreacní areál Prožijete: rybník Rosničku, zatopený písník, památník Včelích matek, pramen řeky...
Chcete-li poodhalit kousek z dávné historie, neváhejte a začněte s námi pátrat v minulosti. V jihovýchodní části města Luže již...
Pátý ročník Heřmanoměsteckých podzimních slavností se uskuteční v sobotu 28.9.2019. Součástí slavností bude...
Ideální dobou, kdy vyrazit do hor, je babí léto. To je na horách nejkrásněji. A právě 7. září se na Staroměstsku...
Máte odvahu? Nactete QR kód :) park Patriotů Vodárenský les rybník Rosnička areál Brand
Do programu 94. Ústecké staročeské pouti se stejně jako vloni zapojí i Městské muzeum v Ústí nad Orlicí. Muzejníci...
Nepřehlédnutelnou stavbou uprostřed Masarykova náměstí v Náchodě je kostel sv. Vavřince. Poprvé je připomínán kolem roku 1310 a jako...
Pokud nerad sedíš doma a rád objevuješ nová místa, vezmi si batoh s dobrou sváčou a vyraz do Východních Čech. Užiješ si...
Někdejší usedlost z Poličska, dnes expozice, jak se bydlelo, žilo a hospodařilo počátkem 19. století. To je jedna z nejmalebnějších staveb na...
► Zámecká expozice ► Muzeum a světnička Járy Cimrmana ► Městské muzeum ► Strašidelná jeskyně ►...
Tyršova rozhledna Nad městem Žamberk byla v roce 1932 postavena rozhledna ve tvaru husitské hlásky, známá také jako Rozálka nebo...
Pohodlným způsobem, jak navštívit Ústí nad Orlicí, může být železniční doprava. Vlakové spojení mezi Prahou, Brnem...
Vstupte do světa kouzel a magie a setkejte se s průkopníky, řemeslníky a umělci českého kouzelnictví. Zveme vás na...
U Králického Sněžníku se nalézá mnoho cenných houbařských lokalit. Jednou z nich jsou i smrkové lesy u Horní Moravy,...
pondělí ❙ 3. 6. 2019 Progres 2 ❙ David Koller s kapelou úterý ❙ 4. 6. 2019 Kamelot ❙ Yo Yo Band středa ❙ 5. 6. 2019 Black band ❙...
Všichni příznivci létání vědí, že první červnový víkend je v Pardubicích ve znamení Aviatické pouti....
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.