Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vstupujeme do roku kulatých výročí. Připomeneme si už 35 let od sametové revoluce, 25 let od přijetí do NATO a 20 let od vstupu do Evropské unie. A všechna tato výročí budou v nadcházejícím roce viditelná i v Praze. Některá z nich se mohou stát impulsem pro návštěvu české metropole.
Ale i bez toho má Praha čím přivábit. Je jedním z nejkrásnějších měst na světě. Je magická a tajemná. Je architektonickým skvostem, kulturním centrem i bezpečným místem, které nabízí množství zážitků. Všechny vyjmenovat nelze, tak zmíním alespoň pár. Pro příznivce klasické hudby jako vždy Pražské jaro a Dvořákova Praha. Pro mladší generace například Metronome Festival či z ostatních akcí Comic‑Con pro fanoušky sci‑fi a fantasy.
A pak jsou tu architektonické krásy. Většinou historické, ale nesměle se začínají objevovat i nápadité moderní stavby. Návštěvníky Prahy nepochybně zaujmou nové odvážné budovy, které v rámci projektu Masaryčka nedávno vyrostly vedle stejnojmenného vlakového nádraží. Praha ale nabízí i odpočinek. Ať už v osvědčených lesoparcích či postupně revitalizovaných parcích, často i přímo v srdci metropole.
A na závěr osobní pozvání a přání do roku 2024: Přijeďte do Prahy a přesvědčte se na vlastní oči, jak krásné město to je. Srdce Evropy vás přivítá s otevřenou náručí, pohostinností a radostí. Věřím, že pobyt zde každému přinese nezapomenutelné zážitky, které osvěží vaše životy.
Bohuslav Svoboda,
primátor hlavního města Prahy
Po roční rekonstrukci se Pražanům i návštěvníkům hlavního města v září otevřelo přízemí Staroměstské radnice. Nabízí komplexní turistický servis i prodej originálních dárků.
V pravé části zrekonstruovaného přízemí návštěvníci naleznou pokladny komentovaných prohlídek Staroměstské radnice. Levá část je vyhrazena pro turistické informační centrum. Kromě prodejní a informační přepážky se zde nachází rovněž meeting point pro účastníky tematických vycházek Prahou.
Unikátem je centrální průchod radnicí spojující Staroměstské náměstí s Mikulášskou uličkou, který se návštěvníkům otvírá po dlouhých desítkách let. Jde o širokou pasáž zrekonstruovanou s respektem k původní gotické dispozici budovy.
Kromě kulturní a historické hodnoty má průchod také zajímavý urbanistický význam. Spojuje totiž turisticky frekventovaný prostor před radniční věží s parčíkem u Mikulášské uličky zřízeným na místě zbořeného východního křídla radnice. Tudy je možné dojít k Židovskému městu nebo Pařížské ulici.
Design interiéru přízemí Staroměstské radnice je dílem kultovního pražského výtvarného studia Olgoj Chorchoj. Základní myšlenkou architektů a designérů byl respekt k autenticitě prostoru. Dispoziční uspořádání a tvarosloví prvků je přiznaně solitérní a nesnaží se o násilné zapojení do původní gotické architektury.
Nově zrekonstruované přízemí Staroměstské radnice je symbolem kultivace turismu, která je hlavní vizí koncepce cestovního ruchu. Všem návštěvníkům Prahy poskytuje komplexní služby moderního turistického centra světové úrovně.
Přijďte se o tom do nově zrekonstruovaných prostor Staroměstské radnice sami přesvědčit, podívat se na Prahu z radniční věže nebo si odnést originální dárek od lokálních tvůrců.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.