To, že královský hrad Bezděz založil „král železný a zlatý“ Přemysl Otakar II. a že se na několik let stal domácím vězením jeho syna, pozdějšího českého krále Václava II., všichni víme. Mnohem méně je však známá historie hradu po bitvě na Bílé hoře.
Tehdy se majitelem Bezdězu stal Albrecht z Valdštejna, který uvažoval o tom, přestavět hrad na moderní vojenskou pevnost. Naštěstí pro hrad od svých plánů upustil a místo pevnosti nechal zchátralé hradní budovy upravit na klášter, který získal řád montserratských benediktinů. Mniši si s sebou přinesli zázračnou sochu černé Madony, kterou umístili do hradní kaple. Netrvalo dlouho a Bezděz se stal oblíbeným cílem věřících, kteří si od milostné sošky slibovali splnění svých přání. Sílící náboženský ruch dal vzniknout na Bezdězu kaplím křížové cesty vedoucí od úpatí kopce k hradu. Postavit je nechala hraběnka Marie Anna z Valdštejna. Když dal císař Josef II. roku 1785 klášter na Bezdězu zrušit, byla socha Panny Marie Montserratské přemístěna do farního kostela sv. Bartoloměje v Doksech, kde je dodnes.
Stačilo pár let a hrad se na přelomu 18. a 19. století proměnil v zříceninu. Přesto tajemná atmosféra místa lákala romantické výletníky, mezi kterými nechyběl ani Karel Hynek Mácha. Čilý turistický ruch vedl koncem 19. století k drobným opravám a následnému zpřístupnění Bezdězu.
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA
Víte, kolika let se letos hrad Bezděz dožívá?
Státní hrad Bezděz
472 01 Doksy
Tel.: +420 487 873 131
Mobil: +420 606 649 807
E-mail: bezdez@liberec.npu.cz
www.hrad-bezdez.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.