Bývala to nejvýznamnější historická cesta z Čech do Svaté říše římské.
Spojovala Prahu s říšským centrem Norimberkem.
Není jasné, jestli se používala v raném středověku. Její význam započal se založením Bamberku a Norimberku, který se měnil na centrum obchodu Horních Frank a zastínil Řezno. Rozkvět Norimberské, Zlaté cesty Via Carolina započal za vlády Karla IV. Ten svou obratností získal v 50. a 60. letech 14. století Horní Falc. Pro karavany obchodníků bylo přínosem, že mohly cestovat až k Norimberku jednou zemí bez placení cel. Doprava byla pomalá, proto cesta vedla menšími civilizačními záchytnými body – městy a vesnicemi. Tak začal vzkvétat Beroun, Zdice, Rokycany, Stará Plzeň, později i Plzeň a Stříbro. Díky stezce byl založen knížetem Vladislavem I. roku 1115 klášter Kladruby. Via Carolina vedla z Prahy přes Beroun, Zdice, Rokycany do Plzně a přes Vejprnice, Nýřany, Horní Sekyřany do Kladrub. Tady se Via Carolina rozdělovala na Tachovskou a Přimdskou větev. Ve 14. století tudy vedla i z přímého směru uhýbající stezka Řezenská. Dále pokračovala přes Waidhaus, Weiden, Sulzbach‑Rosenberg a Hersbruck do Norimberku. Dnešní dálnice nekopíruje Norimberskou cestu, spíše Zakázanou cestu, větev vedoucí přes Přimdu. Via Carolina je dnes připomínkou tisíciletého spojení dvou pohraničních regionů.
-lgs-, foto © Wikimedia Commons, autor Antonín Ryska; AI + autor
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.