Město Ústí nad Orlicí

Malebné město, centrum cykloturistiky v regionu, ležící na úpatí Orlických hor, kde nabízí návštěvníkům bohaté rekreační vyžití. Aktivně si zde odpočinete na kole nebo na pěších výletech po okolí, třeba k rozhlednám nebo ke zříceninám hradů. Zaslouženou relaxaci najdete v aquaparku nebo v krytém bazénu se slanou vodou a příjemnými lázněmi. Město nabízí všem milovníkům koleček a adrenalinu sportovní vyžití nejen na cyklostezkách, ale i v novém skateparku, který je umístěn v bývalé tovární hale a je využitelný i za nepříznivého počasí. Zázemí pro vodáky a „tarzany“ najdou milovníci adrenalinu v areálu aktivní turistiky Cakle. Zde můžete sjet řeku na zapůjčené kánoi a zjistit tak svoji odvahu a postřeh. Obdivovat a navštívit můžete několik architektonických dominant, secesní Hernychovu vilu, funkcionalistické Roškotovo divadlo nebo Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.

KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Jednou z dominant města Ústí nad Orlicí je Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie. Jeho dnešní podoba pochází z let 1770–1776. Tato pozdně barokní stavba byla vybudovaná z iniciativy tehdejšího ústeckého děkana Jana Leopolda Mosbendera. Budova byla vystavěna podle plánů a dohledu Jakuba Panka z Veselí na Moravě, vyzdoben byl malbami Jana Imlaufa z Letohradu a oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie pochází z dílny Jana Dallingera von Dallinge. V kostele se nachází uctívaný starý obraz ústecké Panny Marie, který zde byl již v r. 1468 a symbolizuje jistotu, že víra a nadšení pro veliké a svaté věci zvítězí nad hrubou silou. Chrámem zní často tóny třímanuálových historických varhan, jejichž poslední oprava se uskutečnila v r. 1994. Ve věži kostela se nachází pět zvonů, sv. Václav, Marie, Médian, sv. Jan a sv. Barbora. Při kostele působí nepřetržitě od r. 1803 jeden z nejstarších pěveckých sborů ve Střední Evropě Cecilská hudební jednota.

HERNYCHOVA VILA

Secesní stavbu si nechal v centru města v roce 1906 postavit Florian Hernych, majitel textilní továrny. Jeho zásluhou byly ve městě v roce 1880 instalovány první mechanické bavlnářské tkalcovské stavy. Textilní tradice pak v Ústí nad Orlicí přetrvala až do 90. let 20. století, což připomínají expozice městského muzea. Město se stalo vlastníkem vily v roce 2003. Po rekonstrukci probíhající od roku 2006 byla jako kulturně- společenské centrum česko-polského příhraničí a sídlo městského muzea slavnostně otevřena 26. dubna 2008. Ve štítu vily je umístěna socha sv. Floriána, patrona stavebníka vily, a v prostorách zahrady je umístěno vrcholné dílo ústeckého rodáka Quido Kociána Mrtvý Ábel.

MĚSTSKÝ HŘBITOV

Byl založen na severním okraji města v místě nazývaném Na Hýbli. Pohřbívat se zde začalo od 5. listopadu 1893. Téhož roku bylo v sousedství hřbitova založeno zahradnictví, které je v provozu do dnešních dnů. V roce 1911 nechala Božena Andresová zhotovit u kameníka Josefa Reila z Chocně centrální velký kříž, který se stal dominantou hřbitova. Na náhrobcích najdete práce Quido Kociana, Josefa Mařatky, Františka Jandy a místního kameníka J. Koukola. Pohřbeno je zde asi 40 významných osobností, jejichž věhlas a činnost překročily hranice města a mnohdy i státu, a téměř třicet válečných hrdinů a odbojářů, kteří zde po útrapách a strádání našli místo posledního odpočinku. Městský hřbitov je možné považovat za kulturní dědictví města Ústí nad Orlicí.

O „OUSTECKÝCH“ BETLÉMECH

Vypráví se, že kdysi dávno zabrousil jeden z ústeckých pláteníků se svým zbožím až kamsi do Itálie a tam poprvé spatřil betlém. Ta podívaná mu učarovala a myslil na ni celou cestu domů. A když pak za večerů o krásné Itálii vyprávěl, neopomněl zmínit tuto srdce jímající podívanou. Pojal smělou myšlenku namalovat něco podobného. A tak téměř před třemi sty lety vznikly „oustecké betlémy“.

V městském muzeu naleznete nejstarší figurky „ousteckých betlémů“ z 18. a 19. století od autorů Domlátila a Täubera. K nejznámějším patří pětimetrový betlém Jarolíma Štantejského. Věrným pokračovatelem malířské tvorby je Jiří Knapovský, s jehož betlémy se lze setkat v muzeu v Ústí nad Orlicí, Vysokém Mýtě, Třebechovicích i v Národním muzeu v Praze.

„KOCIANOVA HOUSLOVÁ SOUTĚŽ“ A „KOCIANOVO ÚSTÍ“

Již více než padesát let probíhá ve městě na počest významného rodáka, houslového virtuosa Jaroslava Kociana, mezinárodní houslová soutěž pro mládež do 16 let. Z této soutěže v minulosti vzešlo několik vynikajících houslových umělců jako např. Gabriela Demeterová . Odkaz Jaroslava Kociana rozvíjí také pořádání hudebního festivalu vážné hudby „Kocianovo Ústí“ , jehož uměleckým ředitelem je další z významný houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. Na festivalu se představují hosté J. Svěceného a laureáti houslové soutěže.

MĚSTO V POHYBU
V červnu se každoročně koná akce Město v pohybu – týden dobré pohody. Čekají na vás regionální amatérské hudební a taneční skupiny, dětská vystoupení žáků místních ZŠ, sportovní aktivity pro děti, školáky a rodiny s dětmi. Zúčastnit se můžete tenisového nebo nohejbalového klání či orientačního běhu městem nebo cvičení zumby. Navštívit můžete výstavy nebo zajímavé budovy v rámci dne otevřených dveří. Po celý týden vystoupí v podvečer na pódiu na Mírovém náměstí profesionální kapely a zpěváci. Týden dobré pohody vrcholí vystoupením známé profesionální skupiny nebo umělce a ohňostrojem. Podrobný program najdete na www.ustinadorlici.cz.

TURISTICKÝ POZNÁVACÍ OKRUH MĚSTA ÚSTÍ NAD ORLICÍ

Zajímavá místa, pamětihodnosti a významné turistické cíle ve městě můžete navštívit při procházce turistickým okruhem města. Projdete 12 zastávkových míst na trase o celkové délce cca 13 kilometrů. Trasa je vedená po stávajících značených cestách KČT, opatřená znakem okruhu a můžete ji rozdělit na tři vycházky. Na zastávkách okruhu jsou umístěny tabulky s textem, mapkou okruhu a QR kódem pro čtení elek- tronických dat. K navigaci po trase okruhu vám pomůže mapa města nebo mobilní průvodce. Veškeré informace k okruhu městem doplněné virtuálními prohlídkami jednotlivých zastavení jsou k dispozici na www.ustinadorlici.cz.

ROZHLEDNA NA ANDRLOVĚ CHLUMU

Projekt první dřevěné rozhledny na Andrlově Chlumu připravil roku 1905 stavitel Her- nych. Vzorem pro stavbu, která do základů v roce 1918 shořela, se stala rozhledna v Bouzově. V září roku 1941 byla uvedena do provozu 35 metrů vysoká dřevěná rozhledna vybavená schodištěm se zábradlím a s vyhlídkovým stolcem. Počátkem 60. let minulého století byla však z bezpečnostních důvodů stržena.

Současná rozhledna pochází z května 1996 a stala se dominantou města i cílem tisíců turistů. Je vysoká 52,4 metru a k vyhlídkové plošině vede 183 schodů. Z plošiny je možné zhlédnout vrcholky Orlických hor, Krkonoš i Jeseníků. Tato rozhledna zvaná Stříbrná krasavice začala éru staveb multifunkčních železných věží.

Andrlův chlum a jeho okolí jsou protkány sítí značených turistických tras a je místem setkávání turistů z celé republiky. K tomu slouží chata na Andrlově chlumu. Chata-útulna byla slavnostně předána veřejnosti 25. srpna 1940. Byla pojmenována po mecenáši KČT Janderova chata. V současné době zde naleznete útulnou restauraci s příjemným venkovním posezením.

CYKLOSTEZKY

Chloubou celého regionu je 40 km nových unikátních cyklostezek vhodných i pro in-line bruslení vedoucích do Chocně, Letohradu a České Třebové. Cyklostezky jsou vedené nádhernými údolími a nabízejí relaxaci i aktivní odpočinek. Po celém úseku jsou zřízena odpočívadla s informačními tabulemi.

Cyklostezka do Letohradu je dlouhá 15 kilometrů a cyklostezka směrem na Českou Třebovou 10 kilometrů. Do přírodního parku Orlice se dostanete po 15 kilometrů dlouhé cyklostezce, která vede přes Brandýs nad Orlicí do Chocně. Vydat se tak můžete za poselstvím Jana Ámose Komenského do Brandýsa nad Orlicí nebo až do Orlického muzea v Chocni nebo navštívit hrady a starou tvrz.

AREÁL AKTIVNÍ TURISTIKY – CAKLE

Tábořiště najdete v klidném místě na břehu Tiché Orlice v blízkosti cyklostezky vedoucí do Letohradu. V areálu je k dispozici kvalitní hygienické zázemní pro ubytované návštěvníky, přenocovat lze v teepee nebo zapůjčených stanech. Vyzkoušet zde můžete volejbalové a petangové hřiště, horolezeckou stěnu nebo lukostřelbu. Se zapůjčeným vybavením můžete sjíždět řeku nebo se vydat na cyklistický výlet. Tábořiště se každoročně stává dějištěm kulturních a sportovních akcí, například country festivalu Janouškovo Ústí, Rockování v Cakli nebo Cyklo&in-line klání.

turistická mapa města

Turistické informační centrum města Ústí nad Orlicí a ČD
Sychrova 16
562 01 Ústí nad Orlicí
tel.: +420 465 514 271, 272
fax: +420 465 514 338
e-mail: ic@muuo.cz
www.ustinadorlici.cz
www.mojeorlickehory.cz
www.facebook.com/mojeorlickehory


Znak města Obrázek č.0 Náhled SETu Ústí nad Orlicí Náhled SETu Ústí nad Orlicí QR kód Obrázek č.0Ústí nad Orlicí

Informace o městě - malebné město, centrum cykloturistiky v regionu, leží na úpatí Orlických hor a nabízí svým...

Zlín

Východní Morava láká na kouzlo rozmanitosti a Zlín je jejím srdcem, je uprostřed veškerého dění. Zlín si nemůžete...

Ústí nad Orlicí

Malebné město, centrum cykloturistiky v regionu, ležící na úpatí Orlických hor, kde nabízí návštěvníkům...

Žamberk

Město Žamberk leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n. m. a je nazýváno bránou do Orlických hor. V...

Lanškroun

Lanškroun od historie po budoucnost Město Lanškroun bylo založeno ve 13. století a jeho jméno Landeskrone – Zemská koruna zvýrazňovalo...

Jablonné nad Orlicí

HISTORIE Jablonné nad Orlicí (německy Gabel an der Adler) se rozkládá na území soutoku Orličkovského potoka s Tichou Orlicí....

Letohrad

LETOHRAD, DŘÍVE KYŠPERK Městečko s 6 200 obyvateli leží na řece Tiché Orlici v malebném podhůří Orlických hor v nadmořské...

Česká Třebová

HISTORIE Počátky souvislejšího osídlení jsou nejasné. Dosavadní názor, že to nejstarší - z 1. poloviny 13. stol. - se...

Choceň

Choceň - město v parku, park ve městě Poloha: 49°59´56“ severní šířky, 16°13´42“ východní délky Průměrná...

Kutná Hora

Kutná Hora, stříbrný klenot mezi českými městy, město dvou katedrál či pokladnice českých králů. Všechna tato přízviska jí...

Máte zájem
o zásílání novinek?

Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.

Produkt byl úspěšně přidán do košíku
Produkt byl úspěšně odebrán z košíku

Děkujeme za Vaši odpověď,

Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.

Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.

Váš hlas byl započítán. Děkujeme.